System Plugin 3.9.8 - en to ja translation catalogue (140 entries)

en: "%1$s" %2$s created
ja: 「%1$s」 %2$s に作成されました

en: "%1$s" %2$s drafted
ja: 「%1$s」 %2$s は下書きされました

en: "%1$s" %2$s pending review
ja: 「%1$s」 %2$s は審査待ちです

en: "%1$s" %2$s privately published
ja: 「%1$s」 %2$s は特定の対象者に公開されました

en: "%1$s" %2$s published
ja: 「%1$s」 %2$s は公開されました

en: "%1$s" %2$s restored from trash
ja: 「%1$s」 %2$s はゴミ箱から元に戻しました

en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
ja: 「%1$s」 %2$s は、 %3$s を予定しています

en: "%1$s" %2$s trashed
ja: 「%1$s」 %2$s はゴミ箱に入れました

en: "%1$s" %2$s unpublished
ja: 「%1$s」 %2$s は未公開です

en: "%1$s" %2$s updated
ja: 「%1$s」 %2$s に更新されました

en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
ja: 「%1$s」プラグインが、  %2$s から %3$s に更新されました

en: "%1$s" plugin updated to %2$s
ja: 「%1$s」プラグインが、 %2$s に更新されました

en: "%1$s" scheduled %2$s published
ja: 「%1$s」 は、 %2$s に公開予定です

en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
ja: テーマ「%1$s」が%2$sから%3$sに更新されました

en: "%1$s" theme updated to %2$s
ja: テーマ「%1$s」が%2$s に更新されました

en: "%1$s" updated for the %2$s theme
ja: 「%1$s」 が更新されました。 %2$s テーマ向け

en: "%s" option updated
ja: 「%s」オプション更新済み

en: "%s" plugin activated
ja: 「%s」プラグインがアクティブ化されました

en: "%s" plugin activated network wide
ja: 「%s」プラグインがネットワーク全体でアクティブ化されました

en: "%s" plugin deactivated
ja: 「%s」プラグインが非アクティブ化されました

en: "%s" plugin deactivated network wide
ja: 「%s」プラグインがネットワーク全体で非アクティブ化されました

en: "%s" plugin deleted
ja: 「%s」プラグインが削除されました

en: "%s" plugin installed
ja: 「%s」プラグインがインストールされました

en: "%s" theme activated
ja: 「%s」 テーマはアクティブ化されました

en: "%s" theme installed
ja: テーマ「%s」がインストールされました

en: %1$s Success! You're connected to WordPress.com. %2$s.
ja: %1$s 成功！WordPress.comに接続しました。%2$s。

en: %1$s was installed but encountered an error during activation. Manually activate the plugin on the %2$s.
ja: %1$sはインストールされましたが、有効化する際にエラーが発生しました。プラグインを%2$sで手動で有効にしてください。

en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
ja: %1$sの役割は、 %2$s から %3$s に変わりました

en: %1$s's user account deleted (%2$s)
ja: %1$sのユーザーアカウントは削除されました (%2$s)

en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
ja: %s これはお客様のステージングサイトで、検索エンジンでインデックス化することはできません。

en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
ja: %s これはステージングサイトであるため、ドメインは変更できません。

en: %s Your domain cannot be changed here.
ja: %s ドメインはここでは変更できません

en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
ja: %s お客様のサイトは一時的なドメインを使用しているため、検索エンジンでインデックス化することはできません。

en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
ja: %s は、弊社のシステムでは許可されていません。 これは自動的に無効になっています。

en: %s logged in
ja: %s ログインしました

en: %s logged out
ja: %s ログアウトしました

en: %s requested a password reset
ja: %s パスワードの変更を要求しました

en: %s's password reset
ja: %s'のパスワード変更

en: %s's user profile updated
ja: %sのユーザープロフィールは更新されました

en: <strong>Note:</strong> You're using the temporary domain <strong>%1$s</strong>. <a href="%2$s" target="_blank">Change domain</a>
ja: <strong>注意：</strong>お客様は一時的なドメイン<strong>%1$s</strong>を使用しています。<a href="%2$s" target="_blank">ドメインを変更</a>

en: Account Settings
ja: アカウント設定

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate Plugin
ja: プラグインを有効にする

en: Active
ja: アクティブ

en: Are you sure? This cannot be undone.
ja: よろしいですか。この操作は元に戻せません。

en: Background Attachment
ja: 背景画像

en: Background Color
ja: 背景の色

en: Background Image
ja: 背景イメージ

en: Background Position
ja: 背景画像の位置

en: Background Repeat
ja: 背景画像の繰り返し

en: Base Color Scheme
ja: 基調色の設計

en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
ja: Beaver Builder %2$s "%1$s" を破棄しました

en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
ja: Beaver Builder %2$s "%1$s" の下書きを作成しました

en: Build your first post
ja: 新しい投稿を作成

en: By GoDaddy
ja: GoDaddy

en: Cache cleared
ja: キャッシュがクリアされました

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Change
ja: 変更

en: Change domain
ja: ドメインを変更

en: Connect to WordPress.com
ja: WordPress.comに接続

en: Connection Management
ja: 接続管理

en: Debugger - Safe Mode
ja: デバッガー - セーフモード

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Display Site Title and Tagline
ja: サイト名とタグラインを表示

en: Enable File Editing
ja: ファイル編集を有効にする

en: Error Installing Theme
ja: テーマのインストール中のエラー

en: Error retreiving extension data. Please try again.
ja: 拡張機能のデータを取得できませんでした。もう一度やり直してください。

en: Every Fifteen Minutes
ja: 15分ごと

en: Extension slug not found in list of available plugins.
ja: プラグインのリストに拡張機能スラグが見つかりません。

en: FAQ &amp; Support
ja: FAQ&amp;サポート

en: File Editor
ja: ファイルエディター

en: File editing enabled
ja: ファイル編集が有効になりました

en: File editing is not enabled on this site.
ja: このサイトではファイル編集が有効になっていません。

en: Flush Cache
ja: キャッシュをフラッシュ

en: For your security, the WordPress file editor is disabled by default.
ja: セキュリティの関係上、WordPress ファイル エディターは初期設定では無効になっています。

en: Front page
ja: トップページ

en: Front page displays
ja: トップページの表示

en: GoDaddy Themes
ja: GoDaddy のテーマ

en: Good news!
ja: いいお知らせがあります！

en: Header Image
ja: ヘッダー画像

en: Header Text Color
ja: ヘッダーテキスト部の色

en: Header and Sidebar Background Color
ja: ヘッダーおよびサイドバーの背景色

en: Header and Sidebar Text Color
ja: ヘッダーとサイドバーテキスト部の色

en: Here is a list of free WooCommerce extensions that come with your site. Install the ones you would like to use.
ja: 無料でサイトに付属するWooCommerce拡張機能の一覧です。使用したい拡張機能をインストールしてください。

en: I understand the risks involved with enabling this feature
ja: この機能を有効にすることで生じる危険性について承知しています。

en: If you enable file editing all plugin and theme files on the server will become editable.
ja: ファイル編集を有効にすると、サーバー上のすべてのプラグインおよびテーマファイルが編集可能になります。

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Install
ja: インストール

en: Install %s
ja: %s をインストールします

en: Install the Classic Editor
ja: Classic Editorをインストール

en: Installed
ja: インストールされました

en: Installed (%d)
ja: インストール済み（%d）

en: Keep it Classic
ja: Classicのままにする

en: Learn More
ja: 詳細情報

en: Link Color
ja: リンクカラー

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Logo
ja: ロゴ

en: Looks like you already have a WordPress account with %1$s. %2$s to your account to get the benefits of the premium WooCommerce features.
ja: すでにWordPressアカウント（%1$s）をお持ちのようです。アカウントに%2$sしてWooCommerceのプレミアム機能をご利用ください。

en: Main Text Color
ja: メインテキスト部の色

en: Managed WordPress
ja: 管理WordPress

en: No active plugins.
ja: 有効なプラグインはありません。

en: No inactive plugins.
ja: 無効なプラグインはありません。

en: Not Available
ja: 利用不可

en: Note to users of assistive technology: if you experience usability issues with the block editor, we recommend you continue to use the Classic Editor.
ja: 支援技術をご利用の方へのご注意：ブロックエディタを利用することで使いにくくなった場合は、Classic Editorの使用をお勧めします。

en: Note:
ja: ご注意：

en: Note: This is a staging site.
ja: ご注意：これはステージングサイトです。

en: Page Background Color
ja: ページの背景色

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Post
ja: 投稿

en: Posts page
ja: 投稿ページ

en: Prefer to stick with the familiar Classic Editor? No problem! Support for the Classic Editor plugin will remain in WordPress through 2021.
ja: 使い慣れたClassic Editorの方がいいですか？もちろん大丈夫です！WordPressでは2021年までClassic Editorプラグインがサポートされます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Safe mode
ja: セーフモード

en: Say Hello to the New Editor
ja: 新しいエディタをご紹介します

en: Secondary Text Color
ja: テキスト部の二次色

en: Select one
ja: 1つ選択してください

en: Sign In
ja: サインイン

en: Sign in/Sign up
ja: サインイン/サインアップ

en: Site Icon
ja: サイトアイコン

en: Site Language
ja: サイト言語

en: Site Title
ja: サイト名

en: Success
ja: 成功

en: System Plugin
ja: システムプラグイン

en: Tagline
ja: キャッチコピー

en: Thank you for updating to the latest version! WordPress %s introduces a robust new content creation experience.
ja: 最新バージョンに更新していただき、ありがとうございます！WordPress %sが便利な新しいコンテンツ作成機能を導入しました。

en: Theme Install
ja: テーマのインストール

en: Themes
ja: テーマ

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
ja: これは、必須プラグインとして既にサイトに含まれており、バックアップや重要なホスティングプラットフォームが適切に機能するために必要です。削除または無効化することはできません。通常のプラグインとしてインストールすることはできず、手動でアップロードされた場合は自動的に削除されます。

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
ja: このプラグインは、パフォーマンス、セキュリティ、または互換性の関係上、弊社のシステムでは許可されていません。 何かご質問がありましたら、サポートまでご連絡ください。

en: To give you the benefits of the premium WooCommerce features, we need to connect to a WordPress.com account. %s.
ja: WooCommerceのプレミアムな機能をご利用いただくため、WordPress.comアカウントに接続する必要があります。%s。

en: View Demo
ja: デモを表示

en: View More
ja: 追加表示

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
ja: 自動でログインできませんでした。 WordPressのユーザー名とパスワードを入力してください。

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
ja: WordPress&nbsp;%sへようこそ

en: WooCommerce Extensions
ja: WooCommerceの拡張機能

en: WordPress.com access token is missing.
ja: WordPress.comのアクセストークンが見つかりません。

en: You can now access <strong>Flush Cache</strong> and other links directly from the admin bar using your desktop or mobile device.
ja: これで、デスクトップやモバイル機器を使用して、「<strong>Flush Cache (キャッシュをクリア)</strong>」や管理バーからその他のリンクに直接アクセスできるようになります。

en: You&#8217;ve successfully upgraded to WordPress 5.0! We’ve made some big changes to the editor. Our new block-based editor is the first step toward an exciting new future with a streamlined editing experience across your site. You’ll have more flexibility with how content is displayed, whether you are building your first site, revamping your blog, or write code for a living.
ja: WordPress 5.0にアップグレードしました！エディタに重要な変更を加えました。新たなブロックベースを採用したエディタは、サイトのどこでも効率的に編集ができる、新しい未来への最初の一歩です。コンテンツの表示方法がより柔軟になり、初めてサイトを作る方にも、ブログの手直しをする方にも、そしてプロの方にもご利用しやすくなりました。

[ctx: plugin]
en: Active
ja: アクティブ

en: plugins page
ja: プラグインページ
