System Plugin 3.9.8 - en to pt translation catalogue (139 entries)

en: Managed WordPress
pt: Gerenciado por WordPress

en: Flush Cache
pt: Liberar cache

en: Account Settings
pt: Configurações da conta

en: Connection Management
pt: Gerenciamento de conexão

en: WooCommerce Extensions
pt: Extensões do WooCommerce

en: Install the Classic Editor
pt: Instale o Classic Editor

en: Activate Plugin
pt: Ative o plugin

en: Dismiss
pt: Descartar

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
pt: Bem-vindo(a) ao WordPress&nbsp;%s

en: Thank you for updating to the latest version! WordPress %s introduces a robust new content creation experience.
pt: Obrigado por atualizar para a versão mais recente! O WordPress %s introduz uma nova experiência de criação robusta de conteúdos.

en: Say Hello to the New Editor
pt: Apresentamos o novo Editor

en: You&#8217;ve successfully upgraded to WordPress 5.0! We’ve made some big changes to the editor. Our new block-based editor is the first step toward an exciting new future with a streamlined editing experience across your site. You’ll have more flexibility with how content is displayed, whether you are building your first site, revamping your blog, or write code for a living.
pt: Você atualizou para o WordPress 5.0! Fizemos algumas grandes mudanças no editor. Nosso novo editor em blocos é o primeiro passo para um novo futuro com uma experiência simplificada de edição em seu site. Você terá mais flexibilidade com como o conteúdo é exibido, quer esteja criando seu primeiro site, melhorando seu blog ou escrevendo código profissionalmente.

en: Build your first post
pt: Escreva seu primeiro post

en: Keep it Classic
pt: Ficar no clássico

en: Prefer to stick with the familiar Classic Editor? No problem! Support for the Classic Editor plugin will remain in WordPress through 2021.
pt: Prefere ficar com o Classic Editor que você já conhece? Sem problemas. O suporte ao plugin do Classic Editor continuará no WordPress até 2021.

en: Note to users of assistive technology: if you experience usability issues with the block editor, we recommend you continue to use the Classic Editor.
pt: Observação para os usuários de tecnologia assistiva: se você tiver algum problema de usabilidade com o editor de blocos, recomendamos usar o Classic Editor.

en: File editing enabled
pt: Edição de arquivos habilitada

en: File editing is not enabled on this site.
pt: Não é possível editar arquivos nesse site.

en: File Editor
pt: Editor de arquivos

en: For your security, the WordPress file editor is disabled by default.
pt: Para sua segurança, o editor de arquivos do WordPress está desativado por padrão.

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: If you enable file editing all plugin and theme files on the server will become editable.
pt: Se você ativar a edição de arquivos, será possível editar todos os arquivos de plug-ins e temas do servidor.

en: I understand the risks involved with enabling this feature
pt: Eu entendo os riscos da ativação desse recurso

en: Enable File Editing
pt: Ativar edição de arquivos

en: Success
pt: Sucesso

en: FAQ &amp; Support
pt: Ajuda e suporte

en: Are you sure? This cannot be undone.
pt: Você tem certeza? Isso não pode ser desfeito.

en: Good news!
pt: Boas notícias!

en: You can now access <strong>Flush Cache</strong> and other links directly from the admin bar using your desktop or mobile device.
pt: Agora você pode acessar <strong>Liberar cache</strong> e outros links diretamente da barra do administrador no computador ou dispositivo móvel.

en: GoDaddy Themes
pt: Temas GoDaddy

en: Installed
pt: Instalado

en: Error Installing Theme
pt: Falha na instalação do tema

en: Activate
pt: Ativar

en: Live Preview
pt: Visualização ao vivo

en: Theme Install
pt: Instalação do tema

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Install
pt: Instalar

en: View Demo
pt: Visualizar demonstração

en: By GoDaddy
pt: GoDaddy

en: Here is a list of free WooCommerce extensions that come with your site. Install the ones you would like to use.
pt: Veja uma lista de extensões gratuitas do WooCommerce que vêm com seu site. Instale as que você deseja usar.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Connect to WordPress.com
pt: Conectar ao WordPress.com

note: translators: Anchor tag link to WordPress.com authentication URL
en: To give you the benefits of the premium WooCommerce features, we need to connect to a WordPress.com account. %s.
pt: Para dar a você os benefícios dos recursos premium do WooCommerce, precisamos conectar uma conta do WordPress.com. %s.

en: Sign in/Sign up
pt: Entrar/Inscrever-se

note: translators: 1. Admin email address. 2. Link to WordPress.com authentication page.
en: Looks like you already have a WordPress account with %1$s. %2$s to your account to get the benefits of the premium WooCommerce features.
pt: Parece que você já tem uma conta do WordPress com %1$s. %2$s em sua conta para obter os benefícios dos recursos premium do WooCommerce.

en: Sign In
pt: Entrar

note: translators: 1. Checkmark. 2. Anchor tag link to WordPress.com
en: %1$s Success! You're connected to WordPress.com. %2$s.
pt: %1$s Deu certo! Você está conectado ao WordPress.com. %2$s.

en: Change
pt: Alterar

en: WordPress.com access token is missing.
pt: O token de acesso do WordPress.com está ausente.

en: View More
pt: Exibir mais

en: Error retreiving extension data. Please try again.
pt: Erro ao recuperar os dados das extensões. Tente novamente.

en: Extension slug not found in list of available plugins.
pt: Slug da extensão não encontrado na lista de plugins disponíveis.

note: Translators: 1. The name of the extension. 2. Link to the plugins page.
en: %1$s was installed but encountered an error during activation. Manually activate the plugin on the %2$s.
pt: %1$s foi instalado, mas ocorreu um erro durante a ativação. Ative manualmente o plugin na %2$s.

en: plugins page
pt: página de plugins

note: translators: Name of the disallowed plugin
en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
pt: %s não é permitido em nosso sistema. Opção desativada automaticamente.

en: Not Available
pt: Indisponível

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
pt: Este plug-in não é permitido em nosso sistema por questões de desempenho, segurança ou compatibilidade.  Entre em contato com o suporte se você tiver dúvidas.

en: Cache cleared
pt: Cache liberado

note: translators: Title of alert in bold
en: %s Your domain cannot be changed here.
pt: %s Não é possível alterar seu domínio aqui.

en: Note:
pt: Observação:

en: Change domain
pt: Alterar domínio

note: translators: Title of alert in bold
en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
pt: %s Esse é seu site de preparação e seu domínio não pode ser alterado.

en: Debugger - Safe Mode
pt: Depurador - Modo de segurança

en: Themes
pt: Temas

en: Safe mode
pt: Modo de segurança

note: translators: total number of themes installed.
en: Installed (%d)
pt: Instalados (%d)

en: Select one
pt: Selecionar um

en: Active
pt: Ativo

en: Inactive
pt: Inativo

en: Preview
pt: Visualizar

en: No active plugins.
pt: Nenhum plugin ativo.

en: No inactive plugins.
pt: Nenhum plugin inativo.

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
pt: Não foi possível fazer seu login automático. Insira seu nome de usuário e senha do WordPress.

note: translators: 1: Current domain. 2: Domain name change URL.
en: <strong>Note:</strong> You're using the temporary domain <strong>%1$s</strong>. <a href="%2$s" target="_blank">Change domain</a>
pt: <strong>Observação:</strong> Você está usando o domínio temporário <strong>%1$s</strong>. <a href="%2$s" target="_blank">Alterar domínio</a>

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
pt: %s Este é seu site de preparação. Ele não pode ser indexado por mecanismos de busca.

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
pt: %s Seu site está usando um domínio temporário que não pode ser indexado por mecanismos de busca.

en: Every Fifteen Minutes
pt: A cada 15 minutos

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
pt: Isso já está incluído como um plugin indispensável em seu site e é necessário para backups e outras vantagens importantes da plataforma de hospedagem funcionarem corretamente. Ele não pode ser removido ou desativado. Ele não deve ser instalado como um plugin normal e será removido automaticamente se for carregado manualmente.

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
pt: Beaver Builder %2$s "%1$s" em rascunho

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
pt: Beaver Builder %2$s "%1$s" descartado

en: Background Attachment
pt: Anexo do plano de fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Image
pt: Imagem do plano de fundo

en: Background Position
pt: Posição do plano de fundo

en: Background Repeat
pt: Repetição do plano de fundo

en: Base Color Scheme
pt: Paleta de cores básicas

en: Logo
pt: Logotipo

en: Header and Sidebar Background Color
pt: Cor de fundo do cabeçalho e da barra lateral

en: Header Image
pt: Imagem do cabeçalho

en: Display Site Title and Tagline
pt: Exibir título e subtítulo do site

en: Header Text Color
pt: Cor do texto do cabeçalho

en: Link Color
pt: Cor do link

en: Main Text Color
pt: Cor do texto principal

en: Page Background Color
pt: Cor de fundo da página

en: Secondary Text Color
pt: Cor do texto secundário

en: Header and Sidebar Text Color
pt: Cor do texto do cabeçalho e da barra lateral

note: translators: 1. Option name, 2. Theme name
en: "%1$s" updated for the %2$s theme
pt: "%1$s" atualizado para o tema %2$s

en: Site Title
pt: Título do site

en: Posts page
pt: Página de publicações

en: Front page
pt: Página inicial

en: Front page displays
pt: A página inicial é exibida

en: Site Icon
pt: Ícone do site

en: Site Language
pt: Idioma do site

note: translators: Option name
en: "%s" option updated
pt: Opção "%s" atualizada

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated
pt: Plug-in "%s" ativado

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated network wide
pt: Plug-in "%s" ativado em toda a rede

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated
pt: Plug-in "%s" desativado

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated network wide
pt: Plug-in "%s" desativado em toda a rede

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deleted
pt: Plug-in "%s" excluído

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin installed
pt: Plug-in "%s" instalado

note: translators: 1: Plugin name, 2: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated to %2$s
pt: Plug-in "%1$s" atualizado para %2$s

note: translators: 1: Plugin name, 2: Old plugin version, 3: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
pt: Plug-in "%1$s" atualizado de %2$s para %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s updated
pt: "%1$s" %2$s atualizado

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s created
pt: "%1$s" %2$s criado

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s restored from trash
pt: "%1$s" %2$s recuperado da lixeira

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s unpublished
pt: "%1$s" %2$s não publicado

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s drafted
pt: "%1$s" %2$s em rascunho

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s pending review
pt: "%1$s" %2$s com revisão pendente

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name, 3: Scheduled post date
en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
pt: "%1$s" %2$s agendado para %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" scheduled %2$s published
pt: "%1$s" agendado %2$s publicado

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s published
pt: "%1$s" %2$s publicado

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s privately published
pt: "%1$s" %2$s publicado em modo privado

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s trashed
pt: "%1$s" %2$s descartado na lixeira

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme activated
pt: Tema "%s" ativado

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme installed
pt: Tema "%s" instalado

note: translators: 1: Theme name, 2: New theme version
en: "%1$s" theme updated to %2$s
pt: Tema "%1$s" atualizado para %2$s

note: translators: 1: Theme name, 2: Old theme version, 3: New theme version
en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
pt: Tema "%1$s" atualizado de %2$s para %3$s

note: translators: 1. User display name, 2. User role
en: %1$s's user account deleted (%2$s)
pt: Conta do usuário %1$s excluída (%2$s)

note: translators: User display name
en: %s's user profile updated
pt: Perfil do usuário %s atualizado

note: translators: 1: User display name, 2: Old role, 3: New role
en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
pt: Função de%1$s alterada de %2$s para %3$s

note: translators: User display name
en: %s logged in
pt: %s conectado

note: translators: User display name
en: %s logged out
pt: %s desconectado

note: translators: User display name
en: %s requested a password reset
pt: %s solicitou uma redefinição de senha

note: translators: User display name
en: %s's password reset
pt: A senha de%s foi redefinida

en: Post
pt: Postar

en: Note: This is a staging site.
pt: Observação: Este é um site de preparo.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: System Plugin
pt: Plugin do sistema

[ctx: The name of our company blog found at https://www.godaddy.com/garage]
en: GoDaddy Garage
pt: GoDaddy Garage (Oficina GoDaddy)

[ctx: plugin]
en: Active
pt: Ativo
