System Plugin 3.9.8 - en to sv translation catalogue (137 entries)

en: Managed WordPress
sv: Hanterade WordPress-bloggar

en: Flush Cache
sv: Töm cachen

en: Account Settings
sv: Kontoinställningar

en: Connection Management
sv: Hantering av anslutningen

en: WooCommerce Extensions
sv: Tillägg för WooCommerce

en: Install the Classic Editor
sv: Installera Classic Editor

en: Activate Plugin
sv: Aktivera insticksprogram

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
sv: Välkommen till WordPress&nbsp;%s

en: Thank you for updating to the latest version! WordPress %s introduces a robust new content creation experience.
sv: Tack för att du uppdaterar till den senaste versionen! WordPress %s erbjuder en ny och stabil upplevelse för att skapa innehåll.

en: Say Hello to the New Editor
sv: Säg hej till den nya redigeraren

en: You&#8217;ve successfully upgraded to WordPress 5.0! We’ve made some big changes to the editor. Our new block-based editor is the first step toward an exciting new future with a streamlined editing experience across your site. You’ll have more flexibility with how content is displayed, whether you are building your first site, revamping your blog, or write code for a living.
sv: Du har uppgraderat till WordPress 5.0! Vi har gjort stora förändringar i redigeraren. Vår nya blockbaserade redigerare är första steget mot en spännande framtid med en smidig redigeringsupplevelse på hela webbplatsen. Den ger dig en mer flexibel användning av hur innehåll visas, vare sig du bygger din första webbplats, fräschar upp din blogg eller skriver kod i jobbet.

en: Build your first post
sv: Skapa ditt första inlägg

en: Keep it Classic
sv: Behåll klassikern

en: Prefer to stick with the familiar Classic Editor? No problem! Support for the Classic Editor plugin will remain in WordPress through 2021.
sv: Vill du hellre fortsätta med Classic Editor? Inga problem! Stöd för insticksprogrammet för Classic Editor finns kvar i WordPress till och med 2021.

en: Note to users of assistive technology: if you experience usability issues with the block editor, we recommend you continue to use the Classic Editor.
sv: Meddelande till användare av hjälpmedelsteknik: om det uppstår problem med Block Editor rekommenderar vi att du fortsätter använda Classic Editor.

en: File editing enabled
sv: Filredigering har aktiverats

en: File editing is not enabled on this site.
sv: Filredigering är inte aktiverat för den här webbplatsen.

en: File Editor
sv: Filredigeraren

en: For your security, the WordPress file editor is disabled by default.
sv: För din egen säkerhet har WordPress-filredigeraren inaktiverats som standard.

en: Learn More
sv: Läs mer

en: If you enable file editing all plugin and theme files on the server will become editable.
sv: Om du aktiverar filredigering blir alla insticksprogram och temafiler på servern redigerbara.

en: I understand the risks involved with enabling this feature
sv: Jag förstår riskerna med att aktivera den här funktionen

en: Enable File Editing
sv: Aktivera filredigering

en: Success
sv: Klart

en: FAQ &amp; Support
sv: Vanliga frågor &amp; support

en: Are you sure? This cannot be undone.
sv: Är du säker? Detta kan inte ångras.

en: Good news!
sv: Goda nyheter!

en: You can now access <strong>Flush Cache</strong> and other links directly from the admin bar using your desktop or mobile device.
sv: Nu kan du komma åt <strong>Töm cachen</strong> och andra länkar direkt från admin-fältet med hjälp av din dator eller mobilenhet.

en: GoDaddy Themes
sv: GoDaddy-teman

en: Installed
sv: Installerat

en: Error Installing Theme
sv: Fel vid installation av tema

en: Activate
sv: Aktivera

en: Live Preview
sv: Liveförhandsgranskning

en: Theme Install
sv: Installation av teman

en: Install %s
sv: Installera %s

en: Install
sv: Installera

en: View Demo
sv: Visa demo

en: By GoDaddy
sv: Av GoDaddy

en: Here is a list of free WooCommerce extensions that come with your site. Install the ones you would like to use.
sv: Här är en lista med kostnadsfria WooCommerce-tillägg som medföljer din webbplats. Installera de du vill använda.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Connect to WordPress.com
sv: Anslut till WordPress.com

note: translators: Anchor tag link to WordPress.com authentication URL
en: To give you the benefits of the premium WooCommerce features, we need to connect to a WordPress.com account. %s.
sv: För att kunna ge dig förmånerna med WooCommerces premiumfunktioner behöver vi ansluta till ett WordPress.com-konto. %s.

en: Sign in/Sign up
sv: Logga in/Registrera dig

note: translators: 1. Admin email address. 2. Link to WordPress.com authentication page.
en: Looks like you already have a WordPress account with %1$s. %2$s to your account to get the benefits of the premium WooCommerce features.
sv: Du verkar redan ha ett WordPress-konto med %1$s. %2$s på kontot för att ta del av förmånerna med WooCommerces premiumfunktioner.

en: Sign In
sv: Logga in

note: translators: 1. Checkmark. 2. Anchor tag link to WordPress.com
en: %1$s Success! You're connected to WordPress.com. %2$s.
sv: %1$s Det lyckades! Du är ansluten till WordPress.com. %2$s.

en: Change
sv: Ändra

en: WordPress.com access token is missing.
sv: Åtkomsttoken för WordPress.com saknas.

en: View More
sv: Visa mer

en: Error retreiving extension data. Please try again.
sv: Fel uppstod när tilläggsdata skulle hämtas. Försök igen.

en: Extension slug not found in list of available plugins.
sv: Tilläggs-slug hittades inte i listan över tillgängliga insticksprogram.

note: Translators: 1. The name of the extension. 2. Link to the plugins page.
en: %1$s was installed but encountered an error during activation. Manually activate the plugin on the %2$s.
sv: %1$s installerades men ett fel uppstod under aktiveringen. Aktivera insticksprogram manuellt på %2$s.

en: plugins page
sv: sidan för insticksprogram

note: translators: Name of the disallowed plugin
en: %s is not allowed on our system. It has been automatically deactivated.
sv: %s tillåts inte på vårt system. Det har inaktiverats automatiskt.

en: Not Available
sv: Inte tillgängligt

en: This plugin is not allowed on our system due to performance, security, or compatibility concerns. Please contact support with any questions.
sv: Det här insticksprogrammet tillåts inte på vårt system på grund av risker med prestanda, säkerhet eller kompatibilitet. Kontakta vår support om du har några frågor.

en: Cache cleared
sv: Cachen har tömts

note: translators: Title of alert in bold
en: %s Your domain cannot be changed here.
sv: %s Det går inte att ändra din domän.

en: Note:
sv: Obs!

en: Change domain
sv: Ändra domän

note: translators: Title of alert in bold
en: %s This is your staging site and the domain cannot be changed.
sv: %s Detta är din visningsplats och det går inte att ändra domänen.

en: Debugger - Safe Mode
sv: Felsökning – Säkert läge

en: Themes
sv: Teman

en: Safe mode
sv: Säkert läge

note: translators: total number of themes installed.
en: Installed (%d)
sv: Installerade (%d)

en: Select one
sv: Välj en

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: No active plugins.
sv: Inga aktiva insticksprogram.

en: No inactive plugins.
sv: Inga inaktiva insticksprogram.

en: We were unable to log you in automatically. Please enter your WordPress username and password.
sv: Det gick inte att logga in dig automatiskt. Ange ditt WordPress-användarnamn och -lösenord.

note: translators: 1: Current domain. 2: Domain name change URL.
en: <strong>Note:</strong> You're using the temporary domain <strong>%1$s</strong>. <a href="%2$s" target="_blank">Change domain</a>
sv: <strong>Obs!</strong> Du använder den tillfälliga domänen <strong>%1$s</strong>. <a href="%2$s" target="_blank">Ändra domän</a>

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s This is your staging site and it cannot be indexed by search engines.
sv: %s Detta är din visningsplats och den kan inte indexeras av sökmotorer.

note: translators: 1: "Note:" wrapped in strong tags
en: %s Your site is using a temporary domain that cannot be indexed by search engines.
sv: %s Din webbplats använder en temporär domän som inte kan indexeras av sökmotorer.

en: Every Fifteen Minutes
sv: Var femtonde minut

en: This is already included as a must-use plugin on your site and is required for backups and other important hosting platform benefits to function properly. It cannot be removed or deactivated. It should not be installed as a normal plugin and will be automatically removed if uploaded manually.
sv: Det här ingår redan som ett nödvändigt insticksprogram på din webbplats och krävs för att säkerhetskopiering och andra viktiga fördelar på värdtjänstplattformen ska fungera på rätt sätt. Det går inte att ta bort eller avaktivera det. Det ska inte installeras som ett vanligt insticksprogram och tas automatiskt bort om det laddas upp manuellt.

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" drafted
sv: Beaver Builder %2$s "%1$s" utkast

note: translators: 2. singular post type name (e.g. page), 1. post title
en: Beaver Builder %2$s "%1$s" discarded
sv: Beaver Builder %2$s "%1$s" ignorerad

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Base Color Scheme
sv: Grundfärgpalett

en: Logo
sv: Logotyp

en: Header and Sidebar Background Color
sv: Bakgrundsfärg i huvud och sidopanel

en: Header Image
sv: Bild i huvud

en: Display Site Title and Tagline
sv: Visa webbplatsens namn och motto

en: Header Text Color
sv: Textfärg på huvud

en: Link Color
sv: Länkfärg

en: Main Text Color
sv: Huvudtextfärg

en: Page Background Color
sv: Bakgrundsfärg för sida

en: Secondary Text Color
sv: Sekundärtextfärg

en: Header and Sidebar Text Color
sv: Textfärg i huvud och sidopanel

note: translators: 1. Option name, 2. Theme name
en: "%1$s" updated for the %2$s theme
sv: "%1$s" updaterad för %2$s temat

en: Site Title
sv: Webbplatsens namn

en: Tagline
sv: Motto

en: Posts page
sv: Inläggssida

en: Front page
sv: Framsida

en: Front page displays
sv: Framsidan visar

en: Site Icon
sv: Webbplatsikon

en: Site Language
sv: Webbplatsspråk

note: translators: Option name
en: "%s" option updated
sv: "%s" alternativet uppdaterat

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated
sv: "%s" insticksprogrammet aktiverat

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin activated network wide
sv: "%s" insticksprogrammet aktiverat i hela nätverket

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated
sv: "%s" insticksprogrammet inaktiverat

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deactivated network wide
sv: "%s" insticksprogrammet inaktiverat i hela nätverket

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin deleted
sv: "%s" insticksprogrammet borttaget

note: translators: Plugin name
en: "%s" plugin installed
sv: "%s" insticksprogrammet installerat

note: translators: 1: Plugin name, 2: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated to %2$s
sv: "%1$s" insticksprogrammet uppdaterat till %2$s

note: translators: 1: Plugin name, 2: Old plugin version, 3: New plugin version
en: "%1$s" plugin updated from %2$s to %3$s
sv: "%1$s" insticksprogrammet uppdaterat från %2$s till %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s updated
sv: "%1$s" %2$s uppdaterat

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s created
sv: "%1$s" %2$s skapat

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s restored from trash
sv: "%1$s" %2$s återställt från papperskorgen

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s unpublished
sv: "%1$s" %2$s avpublicerat

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s drafted
sv: "%1$s" %2$s utkast skapat

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s pending review
sv: "%1$s" %2$s under granskning

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name, 3: Scheduled post date
en: "%1$s" %2$s scheduled for %3$s
sv: "%1$s" %2$s schemalagt till %3$s

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" scheduled %2$s published
sv: "%1$s" schemalagt %2$s publicerat

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s published
sv: "%1$s" %2$s publicerat

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s privately published
sv: "%1$s" %2$s publicerat privat

note: translators: 1: Post title, 2: Post type singular name
en: "%1$s" %2$s trashed
sv: "%1$s" %2$s slängd

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme activated
sv: "%s" temat aktiverat

note: translators: Theme name.
en: "%s" theme installed
sv: "%s" temat installerat

note: translators: 1: Theme name, 2: New theme version
en: "%1$s" theme updated to %2$s
sv: "%1$s" temat uppdaterat till %2$s

note: translators: 1: Theme name, 2: Old theme version, 3: New theme version
en: "%1$s" theme updated from %2$s to %3$s
sv: "%1$s" temat uppdaterat från %2$s till %3$s

note: translators: 1. User display name, 2. User role
en: %1$s's user account deleted (%2$s)
sv: %1$ss användarkonto borttaget (%2$s)

note: translators: User display name
en: %s's user profile updated
sv: %ss användarprofil uppdaterad

note: translators: 1: User display name, 2: Old role, 3: New role
en: %1$s's role changed from %2$s to %3$s
sv: %1$ss roll har ändrats från %2$s till %3$s

note: translators: User display name
en: %s logged in
sv: %s inloggad

note: translators: User display name
en: %s logged out
sv: %s utloggad

note: translators: User display name
en: %s requested a password reset
sv: %s har begärt lösenordsåterställning

note: translators: User display name
en: %s's password reset
sv: %ss lösenordsåterställning

en: Post
sv: Inlägg

en: Note: This is a staging site.
sv: Obs! Detta är en visningsplats.

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: System Plugin
sv: Systeminsticksprogram

[ctx: plugin]
en: Active
sv: Aktiv
